Bir AMI diplomasına sahip olmanızın bir çok nedeni var. Öncelikle Dr. Maria Montessori’nin eğitim ekolünün tam ve doğru bir şekilde verilmiş olması gerekmektedir. Montessori eğitimlerinin temelleri atıldıktan sonra, bu eğitim şekline değer verip gelişmesi için çabalar sürdürülmüş ve devam etmektedir.

Montessori eğitimlerinin felsefesini temel alarak, çeşitli nedenlerle değiştirilerek uygulamalar mevcut olup daha sonra İngilizce kısaltması AMI ( Association Montessori Internationale) Uluslararası Montessori Derneği kurularak denetim, felsefe, uygulama ve amaç bütünlüğünü oluşturmak için bir çatı altında toplanması uygun görülmüştür. Montessori eğitimlerinin yaygınlaşması için ve belkide insanların Montessori felsefesini adını kullanarak yıpratacakları ön görülmediği için adının kullanılması uluslararası koruma altına alınmamıştır. Bu nedenle farklı ülkelerde beklenilen kalitede Montessori eğitimenleri yetiştirilmediği için uygulamalarıda eksik kalmıştır.

AMI ise Montessori felsefesinin dünyadaki programları, kalite, dürüstlük ve özgünlüğü korunarak, ödün vermeden verilen eğitimleri ile başarının temsil ettiği, dünya çapında saygı gören bir kurumdur. AMI eğitimlerini alan eğitmenler uluslararası geçerli diplomaları ile iş bulma fırsatına sahip olmalarından öte, gönül verdikleri Montessori eğitimini kaliteli ve yüksek seviyede vermenin mutluluğuna da erişeceklerdir.

AMI diploması, dünyanın dört bir yanındaki özel Montessori ve devlet okullarında öğretmenlik, Montessori okullarında yönetici veya okul sahibi veya AMI danışmanı veya eğitmeni olarak kariyerinize yol açabilirsiniz.

AMI Uluslararası eğitimlerini ise AMI eğitim merkezlerinde ve bağlı kuruluşlarından alabiliriniz.